Упражненията може да не са ключът към дълголетието, сочи ново изследване – всъщност твърде много движение може дори да ускори процеса на стареене в организма ни, разкриха скандинавски учени.
Още: 115-годишна жена стана официално най-възрастният човек на земята. Преживява коронавирус на 110
Още: Изследване твърди, че скелетът в семейната гробница на Александър Велики НЕ Е на баща му
Амбициозното проучване по често обсъжданата тема все още не е рецензирано, но наскоро спечели национална награда за спортна медицина във Финландия, където изследването е проведено в продължение на 45 години, пише The New York Post.
Множество изследвания по-рано потвърдиха, че тези, които спортуват повече, живеят по-дълго и по-здравословно. Този път обаче изследователи от университета в Ювяскюля са установили, че физическата активност може да е само малка част от по-голямата картина и в някои случаи може да има отрицателно въздействие върху здравето.
ОЩЕ: Неочакван ефект на подмладяване. Учени откриха, че антибиотиците могат да удължат живота
Още: Растенията наистина "крещят", просто досега не сме ги чували
Още: По кожата ни лазят зомби клетки: някои помагат, други ни вредят
За целта на изследването били анализирани повече от 11 000 финландски еднополови близнаци между 1975 и 2020 г. Участниците сами отчитали времето и интензивността на ежедневната си физическа активност и били категоризирани в четири групи: заседнали, умерено активни, активни и силно активни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Научен пробив за витамин B1: Потвърдиха теория, смятана за невъзможна
Като цяло учените открили, че при тези, които се упражнявали най-малко, рискът от смърт през този 45-годишен период бил 20% по-голям, отколкото тези, които имали редовна активност.
Но когато изследователите взели предвид фактори за начина на живот, включително образование, индекс на телесна маса (ИТМ), тютюнопушене и консумация на алкохол, този процент спаднал значително.
Освен това при хората в групата със заседнал начин на живот вероятността от смърт била само със седем процента по-висока в сравнение с тези в активната група „без допълнителните предимства“ от по-високите нива на физическа активност.
Още: VIASAT NATURE представя „Глобалните приключения на Атънбъро“ (ВИДЕО)
Още: Сбогом на живота на земята: посочиха деня, в който планетата ни ще стане необитаема
Както се казва в старата поговорка – „Всичко с мярка“.
Не само упражненията могат да ни помогнат да живеем по-дълго, но и цялостният здравословен начин на живот. И докато Световната здравна организация има насоки за количеството упражнения, които възрастните трябва да правят, това изследване предполага, че има нещо повече от това.
ОЩЕ: Да обърнеш болестта. Какво се случи с нулевия пациент с ваксина срещу старост?
Световната здравна организация препоръчва на хората на възраст от 18 до 64 години поне 150 до 300 минути аеробна физическа активност с умерена интензивност или 75 – 150 минути с висока интензивност на седмица.
Д-р Джордж Сава, старши научен сътрудник в Quadram Institute, изследователски център за храни и здраве в Норич, Англия, казва пред The Times of London, че фокусът върху близнаците е дал на финландското изследване „мощен изследователски инструмент“.
Експертът обаче предупреждава, че отчитането на ИТМ, който може да бъде променен от физическа активност, може да е изкривило някои от ефектите на упражненията.